Budowa hali to skomplikowane przedsięwzięcie wymagające realizacji szeregu prac, skompletowania niezbędnych dokumentów i uzyskania stosownych pozwoleń. Jakie kroki należy podjąć przed rozpoczęciem stawiania budynku przemysłowego? Wyjaśniamy.
Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu
Aby postawić budynki przemysłowe, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę wydawanego na podstawie projektu spełniającego wiele uregulowanych prawnie wymagań i norm. Do jego opracowania niezbędne jest natomiast zdobycie szeregu zezwoleń i dokumentów. Pierwszym z nich jest decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydawana przez urząd miasta lub gminy właściwy ze względu na lokalizację inwestycji. We wniosku należy wskazać m.in. wysokość i przeznaczenie budynku, powierzchnię zabudowy oraz techniczne warunki przyłączy mediów.
Do wniosku należy dołączyć kopię mapy zasadniczej bądź katastralnej w skali 1:500, obejmującej zaznaczony teren inwestycji i obszar w promieniu 50 metrów. Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy nie jest konieczne, jeżeli obszar, na którym stanie budynek, jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji wystarczy wystąpić do wydziału urbanistyki o wyrys i wypis z planu miejscowego.
Wniosek o warunki techniczne przyłączy
Jeśli działka, na której stanie obiekt, nie jest uzbrojona, należy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączy. Najpierw należy złożyć wnioski do przedsiębiorstw, które będą odpowiadały za dostarczenie energii elektrycznej, gazu, wody i łączności telekomunikacyjnej do budynku. We wnioskach należy wskazać m.in. przewidziany pobór i przeznaczenie wody, ilość odprowadzanych ścieków czy potrzebną moc przyłączeniową.
Uwarunkowania środowiskowe
Do wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy trzeba dostarczyć decyzję środowiskową, wydaną przez prezydenta miasta, wójta bądź burmistrza właściwego ze względu na lokalizację działki. Organ wydaje ją na podstawie pozytywnej opinii władz sanitarnych. Ponadto konsultuje się z regionalnym zarządem gospodarki wodnej oraz regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Decyzja może być pozytywna, negatywna, a także uwarunkowana wprowadzeniem konkretnych zmian w projekcie.
Wybór generalnego wykonawcy
Ważnym krokiem, jaki należy podjąć przed rozpoczęciem budowy hali przemysłowej, jest wybór generalnego wykonawcy. Budynki produkcyjne należą do niezwykle skomplikowanych konstrukcji, w których każdy element musi pozostawać kompatybilny z całością. Poszukiwanie dziesiątek podwykonawców do kolejnych etapów prac to prosta droga do nadmiernych kosztów i dezorganizacji budowy.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest powierzenie generalnego wykonawstwa jednemu przedsiębiorstwu. Doświadczona firma, taka jak Probis, wykona kompleksowo i profesjonalnie wszystkie czynności związane z budową – począwszy od zalążków koncepcji architektonicznej, przez stawianie konstrukcji, aż po odbiór gotowego obiektu i późniejszą gwarancję techniczną. Stworzy również projekt, który jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę.