Mur oporowy to element konstrukcyjny, który ma na celu zwiększać bezpieczeństwo obiektu budowlanego. Najczęściej dzieli dwie płaszczyzny o różnych wysokościach, które służą do podtrzymania gruntu przed osuwaniem się. W jaki sposób możemy chronić mur oporowy przed warunkami atmosferycznymi?
Co to jest mur oporowy?
Jest to samodzielna, bardzo często masywna budowla konstrukcyjna, która powstrzymuje poziome parcie gruntu i zarazem podtrzymuje nasyp. Przenosi także na podłoże siły, które oddziałują na całą konstrukcję muru oporowego.
Rodzaje murów oporowych
Mury oporowe mogą być w zależności od przeznaczenia wykonywane z różnych materiałów. Jest to zależne to w dużej mierze od siły nacisku mas gruntu oddziałujących na całą konstrukcję. Najbardziej popularny podział w zależności od wykazywanych właściwości to:
- oporowe betonowe,
- oporowe L,
- oporowe prefabrykowane.
Mur oporowy betonowy to odpowiedniej klasy beton oraz stal zbrojeniowa.
Mur oporowy L ma niesymetryczną podstawę w tym kształcie.
Mur oporowy prefabrykowany pozwala w znaczący sposób obniżyć koszty prac i posiadają największe walory estetyczne, bardzo ważne dla indywidualnego odbiorcy.
Zabezpieczenia przed wpływem środowiska
W przypadku prywatnej budowy mury oporowe można spotkać zazwyczaj jako zabezpieczenie tarasu, parkingu lub skalniaka. Oczywiście równie dobrze sprawdzają się w formie ogrodzenia. Stosowane są w miejscach, w których trzeba zabezpieczyć gruntu przed osuwaniem się. W murach oporowych powinny być wykonane przerwy dylatacyjne, które zabezpieczają przed skutkami zmian temperatury. Przerwy mogą być wykonane jako szczelinowe lub stykowe. Możemy także zastosować w celu dodatkowej ochrony odpowiednie odwodnienie i izolację. Izolację robimy bezpośrednio na wylewce. Konstrukcja muru oporowego powinna być regularnie oczyszczana z zanieczyszczeń, a w razie uszkodzenia powinny być naprawione poszczególne elementy. Odpowiednie zabezpieczenie muru przed mrozem i deszczem to impregnacja dobrana do materiałów, z których jest wykonana dana budowla.
W przypadku możliwości dużych mrozów możemy założyć dodatkowe dozbrojenie lub do betonować mur z właściwym zakotwieniem prętów, żeby skutecznie zespolić nowy i stary beton.
Warto zabezpieczyć podłoże przed przemarzaniem. Takie zabezpieczenie murów oporowych praktycznie chroni przed niekorzystnym oddziaływaniem środowiska naturalnego i niepożądanymi warunkami atmosferycznymi.