Dlaczego hydraulika jest ważna? Usługi hydrauliczne, o których powinieneś wiedzieć

Dlaczego hydraulika jest ważna? Usługi hydrauliczne, o których powinieneś wiedzieć

Stan sprzętu wodno-kanalizacyjnego decyduje o komforcie korzystania z łazienki i urządzeń sanitarnych. Ponadto konieczne jest sprawdzenie stanu kanalizacji, aby zapobiec wyciekom. Dlatego konieczne są regularne inspekcje w celu wykrycia ewentualnych problemów. Takie środki pomagają również zidentyfikować sprzęt, który należy wymienić.

Dlaczego kontrola jest konieczna?

Dość często wymagana jest kontrola instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jedną z powszechnych sytuacji jest zakup nieruchomości. W takim przypadku diagnoza stanu sprzętu hydraulicznego pomoże zrozumieć, czy w przyszłości wystąpią problemy z jego działaniem, czy konieczne będą naprawy lub całkowita wymiana takich systemów.

W takim przypadku inspekcja odbywa się w określonej kolejności. Głównym celem takich prac jest wykrycie obecności

  • przecieków,
  • kamienia.

Konieczne jest również upewnienie się, że nie ma problemów z ciśnieniem przepływu wody.

Jak wygląda inspekcja serwisowalności kanalizacji?

Zgodnie z pierwszą zasadą wysokiej jakości prac hydraulicznych nie powinny zakłócać systemu zaopatrzenia w wodę sąsiadów mieszkających pod i nad podłogą. Aby to zrobić, musisz okresowo sprawdzać uszczelnienie wokół wanny, ścian i płytek podłogowych. Jeśli znajdziesz popękane lub luźne płytki, uszczelnienie należy naprawić. Ale to nie wszystko.

Rozlanie

Ta metoda pokazuje, jak szczelne są rury i połączenia w systemie z przepływem grawitacyjnym. Część głównego rurociągu w określonym obszarze jest oddzielona od głównego systemu poprzez otwory rewizyjne z zaślepkami. Przez gniazda urządzeń sanitarnych pewien odcinek jest napełniany wodą. Napełnianie rurociągu powinno uwzględniać co najmniej ¾ wszystkich podłączonych urządzeń w tym obszarze. Jeżeli 10-15 minut po napełnieniu układu połączenia nie przeciekały, test jest pozytywnym rurociągiem. Ten test ma charakter informacyjny przy temperaturach powietrza powyżej +5 C.

Metoda pneumatyczna (powietrzna)

W niższych temperaturach szczelność rur i połączeń sprawdzana jest sprężonym powietrzem. Test pneumatyczny wykaże, czy nie ma uszkodzeń w rurze wznośnej i zewnętrznych odcinkach rury. Metodę tę stosuje się przy ocenie wydajności systemu kanalizacji ciśnieniowej poprzez wypychanie ścieków na zewnątrz pod ciśnieniem wytwarzanym przez urządzenia pompujące.

Testowanie wewnętrznego systemu kanalizacyjnego

Usytuowanie urządzeń sanitarnych i ich zgodność z dokumentacją projektową ustalane jest wizualnie. Szczególną uwagę zwraca się na wysokość odbiornika każdego elementu wyposażenia sanitarnego, prawidłowe podłączenie odpływu muszli klozetowej, syfony wanny, zlewu, umywalki itp. Stan samych urządzeń sanitarnych oceniany jest również wizualnie: powinny być wolne od uszkodzeń mechanicznych i widocznych zabrudzeń.

Aby sprawdzić poprawność nachylenia rur wewnątrz i na zewnątrz budynku, stosuje się poziomicę. W sieci kanalizacyjnej wewnętrznej nachylenie koryta powinno wynosić co najmniej 1 cm na 1 mb, w sieci zewnętrznej nie mniej niż 2 cm na 1 mb.

Co możesz spróbować sam sprawdzić?

Jeśli masz wątpliwości co do jakości systemu wodno-kanalizacyjnego w Twoim domu, możesz samodzielnie przeprowadzić kilka prostych testów. Pamiętaj jednak, że lepiej nie odmawiać profesjonalnej pomocy i porady specjalistów. Kliknij link, aby dowiedzieć się więcej.

Nasłuchiwanie przecieków

Użyj zaworu odcinającego, aby odciąć wodę na wlocie rury zasilającej. Jeśli to nie zadziała, wymień zawór. Otwórz zawór odcinający, zamknij pozostałe krany w domu i posłuchaj rury zasilającej. Jeśli usłyszysz bulgotanie lub bulgotanie, oznacza to wyciek wody.

Testowanie rur kanalizacyjnych

Sprawdź, czy pionowe piony i pochyłe powierzchnie betonowe włazów inspekcyjnych na zewnątrz domu nie są uszkodzone. Aby to zrobić, zajrzyj do środka. W przypadku uszkodzenia należy je uszczelnić zaprawą cementowo-piaskową. Sprawdź rury i spłukiwane toalety pod kątem sypkiej wody.

Sprawdź zbiornik ciepłej wody

Zdejmij pikowaną pokrywę izolującą zbiornik ciepłej wody i sprawdź spawy. W przypadku stwierdzenia śladów wycieku, wymień zbiornik. Sprawdzić połączenia rurowe i zanurzeniowe elektryczne podgrzewacze wody pod kątem wilgoci. Jeśli na podłodze wokół podstawy zbiornika znajdują się wilgotne miejsca, można stwierdzić, że w układzie jest nieszczelność.

Testowanie ciśnienia wody

Idź na górę do łazienki i odkręć krany z zimną wodą na pełną moc. Jeżeli podczas testu ciśnienie słabnie o co najmniej ¼, oznacza to, że rura jest zatkana osadami rdzy lub kamienia. W ten sam sposób testuje się krany z ciepłą wodą. Poważnie zatkane rury należy wymienić.

Sprawdzenie toalet

Spłucz toaletę i sprawdź, czy nie ma wycieku na połączeniu między rurą kanalizacyjną a zaworem spustowym. Jeśli tak, należy wymienić uszczelkę. W przypadku przecieku między spłuczką a muszlą klozetową należy dokręcić śruby na spłuczce lub wymienić uszczelkę. Jeśli woda nie spływa za pierwszym razem, należy wymienić membranę lub syfon. Po spuszczeniu sprawdź poziom wody w spłuczce. Powinien zostać przywrócony do 100-150 mm.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.